top of page

TÜRKİYE'NİN EN ÇOK ARANAN MESLEK GRUPLARI..Türkiye genelinde açık iş oranı en yüksek olan sektörler gayrimenkul, imalat ve idari destek hizmetleri faaliyetleri, en fazla açık işi olan meslekler ise, makineci, lojistik elemanı ve temizlik görevlisi oldu.


İŞKUR tarafından hazırlanan Açık İş İstatistikleri Araştırması’nın 2024 yılı birinci çeyrek sonuç raporu yayımlandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, araştırma kapsamında bir ve üzeri çalışanı bulunan 17 bin 181 işletmeyle iletişime geçerek 330 bin 325 açık iş tespit ettiklerini söyledi.

Araştırmaya göre, 17 sektörden 5'inde açık iş oranı ülke genelinin üzerinde, 12 sektörün açık iş oranı ise genel ortalamanın altında kaldı.

2024'ün ilk çeyreğinde açık iş oranı en yüksek sektör %3,1 ile "Gayrimenkul Faaliyetleri" olurken, onu %2,4 ile "İmalat" ve %2,1 ile "İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleri" takip etti.


Buna göre, en fazla açık iş bulunan meslek %5,2 ile "Konfeksiyon İşçisi". Listede onu takip eden diğer meslekler ise; "Makineci (Dikiş)", "Lojistik Elemanı", "Temizlik Görevlisi", "Satış Danışmanı/Uzmanı Yardımcısı", "Ayakkabı Yapımcısı/Ayakkabı İmalatçısı", "Servis Elemanı (Garson) Yardımcısı", "İnşaat İşçisi", "Ahşap Mobilya İmalatçısı" ve "Gazaltı Kaynakçısı (Mig-mag Kaynakçısı)" şeklinde sıralandı. Bu 10 meslek, Türkiye genelindeki açık işlerin %28,9'unu oluşturdu.


4 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Gazetesi
bottom of page