top of page

AKP 20 YIL SONRA NEVŞEHİR'DE KAYBETTİ !


31 Mart Pazar  günü yapılan yerel seçimlerde iktidar partisi AKP  Türkiye genelinde olduğu gibi Nevşehir'de de ağır bir  yenilgi  aldı.                                    

Kesin olmayan sonuçlara göre,  Nevşehir'de İYİ Parti adayı Rasim Arı oyların yüzde 52'sini alarak önemli bir seçim başarısına imza atarken, mevcut başkan Mehmet Savran yüzde 34 oy  alabildi.                      

Nevşehir'de 2004-2009-2014 ve 2019 yerel  seçimlerinde  yüzde 50' ler civarında rekor  bir oy oranıyla Belediye Başkanlığını kazanan AKP'nin bu seçimlerde  oyları yüzde 34'e geriledi. Bu sonuçlardan sonra AKP Nevşehir'de 20 yıl aradan sonra Belediyeyi  kaybetti. Nevşehir'in merkezi ile Acıgöl, Ürgüp, Kozaklı, Gülşehir ve Derinkuyu ilçesinde başkanlık koltuğunu rakip partilere kaptıran iktidar partisi Nevşehir'in  beldelerindeki belediyelerin büyük bir kısmını  da kaybederek beklemediği bir seçim yenilgisi aldı.                     

HAYAT PAHALILIĞI  ETKİLİ OLDU                                                

 Nevşehir'de seçim sonuçlarına etki eden faktörler arasında hayat pahalılığı, işsizlik gibi temel sorunlar ile Rasim Arı'nın bireysel başarısı etkili oldu. İYİ Parti'den Rasim Arı, AKP'den Mehmet Savran, MHP'den Adnan Doğu ve CHP'den Mehmet Bilgin'in yarıştğı seçimde ipi göğüsleyen Rasim Arı oldu. Arı,  oyların yüzde 52'sini alarak  üç yıl aradan sonra yeniden başkanlık koltuğuna oturmayı başarırken, Belediye Meclisinde de çoğunluğu yakaladı. Bu sonuçların alınmasında kuşkusuz  Türkiye genelinde olduğu gibi Nevşehir'de de hayat pahalılığı, işsizlik gibi sıkıntılara  emekli vatandaşların verdiği tepki oyları etkili oldu. Rasim Arı'nın olağanüstü bir performans göstererk seçmenlerle sağladığı duygusal bağ tekrar kazanmasını sağladı.                                           

AKP 20 YIL SONRA KAYBETTİ   

2004 yerel seçimlerinde Nevşehir Belediyesini kazanan AKP, bu başarsını 2009, 2014 ve 2019 seçimlerinde de göstererk 20 yıl iktidarını sürdürdü.  Bu seçimlerin tamamında yüzde 50'ler civarında rekor oylarla Belediye Başkanlığını kazanan AKP'nin oyları yüzde 34'lere kadar geriledi. AKP,  Nevşehir'in yanı sıra Acıgöl, Ürgüp, Derinkuyu, Kozaklı ve Gülşehir ilçelerinde ve ilçelere  bağlı beledelerin büyük bir bölümünde  başkanlıkları kaybetti. Acıgöl ve  Gülşehir'de MHP,  Ürgüp,  Derinkuyu ve Kozaklı  ilçesinde CHP  adaylarına karşı seçimi kaybetti. Avanos'ta MHP, adayı Mustafa Kenan Sarıtaş seçimi kazanırken, Hacıbektaş'ta bağımsız aday Ali Kaim ilçenin yeni Belediye Başkanı oldu.          

MHP MERKEZDE BİR VARLIK GÖSTEREMEDİ

Nevşehir'de yerel seçimlerin iddialı partisi MHP Adnan Doğu ile girdiği seçim yarışında oyların sadece yüzde 6.25 'ini alabildi. 2009, 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Nevşehir'de yüzde yirmilerin üzerinde oy almayı başaran MHP,  bu seçimlerde merkezde bir varlık gösteremedi.  Nevşehir Milletvekili Filiz Kılıç'ın önderliğinde teşkilatla birlikte seçimlere çok iyi hazırlanan MHP, merkezde bir varlık gösteremezken, Avanos ve Acıgöl ilçelerinde başkanlıkları almayı başardı. MHP, Sulusaray, Kavak, Çat, Göreme, Uçhisar Kaymaklı, Göre, Tatlarin ve Çalış beldelerinde girdiği adaylarla Belediye  başkanlıklarını kazanmayı başardı. MHP  il genel meclisi sıralamasında ise  oyların yüzde 23.87'sini alarak 3. parti oldu.                                    

CHP MERKEZDE KAYBETTİ, İLÇELERDE 3 BAŞKANLIK KAZANDI

Anamuhalefet partisi CHP Türkiye genelinde önemli bir seçim başarısına imza atmasına karşılık Nevşehir'de Mehmet Bilgin ile girdiği yarışı kaybetti. Mehmet Bilgin oyların yüzde 3.24 'ünü alabildi. CHP Derinkuyu, Ürgüp ve Kozaklı'da başkanlıkları kazanmayı başardı. Derinkuyu'daTaner İnce,  Kozaklı'da Sefer Neslihanoğlu, Ürgüp'te Ali Ertuğrul Bul ile başkanlıkları kazandı.  CHP tarihinde Kozaklı'da ilk kez kazanırken, Derinkuyu ilçesine bağlı Yazıhöyük beldesinde de seçimi CHP'li aday Birol Demirdelen kazandı.

92 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


Gazetesi
bottom of page